SHUNT stikalo

By Ekipa TSN

Posted in

Prostozračno omrežje je izpostavljeno vremenskim nevšečnostim kot so atmosferske razelektritve, dež, sneg, veter, žled. Te povzročajo v omrežjih različne okvare, ki so posledica kratkotrajnih enofaznih zemeljskih stikov npr. pri nihanju vodnikov, upogibanju dreves zaradi sunkov vetra, razbremenitev od snega, žleda in podobno. Tovrstne motnje je možno odpraviti z vključitvijo dodatne stikalne celice s shunt stikalom na srednjenapetostne zbiralnice v RTP.

V TSN-u smo v ta namen razvili shunt stikalo. To je v bistvu odklopnik s tremi enofaznimi vakuumskimi odklopniki, ki so medsebojno blokirani tako, da lahko vsakič vklopi le v eni fazi. Stikalo se prigradi na voziček, ta pa je nameščen v stikalni celici. V nizkonapetostni omarici je vgrajen zaščitno krmilni rele, kateremu s programiranjem vstavimo potrebno logiko delovanja.

Shunt stikalo, s pripadajočim zaščitno krmilnim relejem, v primeru enofaznega zemeljskega stika to fazo ozemlji. Električni oblok na mestu okvare ugasne, saj v času delovanja stikala ni potencialne razlike med vodnikom in zemljo, ki bi vzdrževala tok obloka. Po preteku le do največ 0,3 sekunde, ko se prostor na mestu zemeljskega stika deionizira shunt stikalo razzemlji fazo v kateri je bil zemeljski stik in srednjenapetostno omrežje nemoteno obratuje naprej. V kolikor pa je ta okvara trajna jo izloči obstoječa zaščita voda.

Stikalne celice s shunt stikali predstavljajo novo smer v razvoju elektroenergetike v RTP, saj se z njimi znatno zmanjša število izpadov daljnovodov in tako poveča kvaliteta dobave električne energije.

Prenesite SHUNT.pdf

 

 

Comments are closed.
btt